Kolonie w Polsce

Czy Kolonie w Polsce będą mogły się odbyć?

Słowa ministra Szumowskiego o tym, że raczej możemy zapomnieć o koloniach wprawiły w konsternację zarówno rodziców, branżę turystyczną jak i innych polityków zapowiadających odmrażanie gospodarki i pracujących nad promocją polskiej turystyki. Czy kolonie w Polsce będą mogły się odbyć? Jest nowy komunikat Kuratorium, który mówi że MEN nie planuje zakazywać organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży…

 

Czy Kolonie w Polsce będą mogły się odbyć?

Tak! Wg komunikatu opublikowanego przez Pomorskie Kuratorium Oświaty wynika, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zamierza zabraniać organizacji wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Wynika z tego, że kolonie w Polsce będą mogły się odbyć. Oczywiście ostateczną decyzję będzie podejmowało Kuratorium i w przypadku gdy w danym regionie pojawi się duże ognisko koronawirusa, będzie mogło reagować w zależności od rozwoju sytuacji. Na tą chwilę Kuratoria przyjmują i zatwierdzają wnioski organizatorów kolonii i obozów.

 

Bezpieczeństwo na koloniach

Gdy tylko pojawiła się informacja, że kolonie w Polsce będą mogły się odbyć, zainteresowanie wyjazdami wzrosło o 30%. Nie brakuje jednak wątpliwości. Czy obozy dla dzieci w trakcie pandemii będą bezpieczne?

  • A czy bezpieczne będzie pozostawienie blisko 1,5 miliona dzieci? – odpowiadają przedstawiciele organizacji branżowych takich jak Polska Izba Turystyki czy Turystyczna Organizacja Otwarta. Dodając jednocześnie, że jeśli zabraknie zorganizowanych form wypoczynku, to dzieci i młodzież będą grupowały się w parkach czy galeriach handlowych.

Równocześnie przystąpiono do prac nad przygotowaniem nowych zasad mających zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom wyjazdów. Wśród propozycji są między innymi: zmniejszenie liczebności grup czy dodatkowe rygory sanitarne jak konieczność częstej dezynfekcji ogólnodostępnych powierzchni czy zachowanie odpowiednich odstępów (*).

Czy Kolonie w Polsce się odbędą? Obozy wędrowne.
Czy kolonie w Polsce się odbędą? Tak, ale w mniejszych grupach i z dodatkowymi zasadami bezpieczeństwa…

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kolonie?

Decydując się na wyjazd warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Na pewno bezpieczniejsze będą kolonie organizowane w mniejszych  grupach i kameralnych ośrodkach. Łatwiej bowiem zapewnić bezpieczeństwo i przestrzeganie obostrzeń sanitarnych na obozie przeznaczonym dla 50 osób niż na spędzie przeznaczonych dla kilkuset uczestników. Warto też zwrócić uwagę na wielkość grup, w których odbywają się zajęcia. Wśród propozycji nowych zasad bezpieczeństwa związanych z koronawirusem jest mowa, że grupy nie będą mogły być większe niż 14 osób, w przypadku kolonii dla najmłodszych spokojnie można znaleźć wyjazdy, w których grupy i bez epidemii były maksymalnie 10-12 osobowe…

Do łask wróciły już też obozy z zakwaterowaniem w domkach i ośrodki usytuowane z dala od dużych skupisk ludzkich. Bezpieczniej też będzie zdecydować się na samodzielne dowiezienie dziecka do ośrodka niż korzystanie z transportu zorganizowanego…

 

A może wakacje dla dzieci z rodzicami?

To nowa propozycja. W związku z koronawirusem kilku organizatorów przygotowało ciekawe programy umożliwiające wyjazd na wakacje razem z dzieckiem. Oprócz pobytów stacjonarnych dostępne będą również wyjazdy wędrowne lub rowerowe – więcej znajdziecie tutaj.

Share your thoughts